A L T I N O K T A
altinoktamanisa@hotmail.com / 0236 239 21 28 / 0532 570 72 21

Office Address

  • 121 King Street, Australia
  • example@gmail.com
  • (00) 2500-123-4567

Pinterest

Social List

Altınokta Körler Derneği Manisa Şube Başkanı Mehmet Ali Kıvrak yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Vali Halil İbrahim Daşöz’ü makamında ziyaret etti. Derneğin çalışmaları hakkında Vali Daşöz’e bilgi veren Genel Sekreter Hatice Önder  “2004 yılında şubemizi açtık. 200 görme engellimiz var. 3 dönem İş-Kur ve Halk Eğitim  Merkezi kurslarında temel eğitim aldık. Bir dönem kabartma yazı ile okuma yazma öğrendik. Üyelerimiz İş-Kur ve Halk Eğitim destekli masörlük kursuna ilgi göstermektedir” dedi.

Genel Sekreter Hatice Önder,  “İlimizde Valiliğimize bağlı bir engelliler koordinasyonu yoktur. İlimizde değişik engelli grupları bulunmaktadır. Engellilerin yaşamını kolaylaştırmak için Aile Danışma Merkezi adlı bir proje hazırladık.  Engellilerin ihtiyacı olan projeye desteklerinizi bekliyoruz. İlimizde engeller için harita çıkarılmamıştır, ilimizde kaç engelli yaşıyor? Eğitim düzeyleri, mülkiyetleri, çalışıp çalışmadıkları, engel türleri ile ilgili net bilgi yoktur. Valilik desteği ile böyle bir çalışma başlatılırsa gönüllü olarak çalışırız” şeklinde konuştu. Önder, Vali Halil İbrahim Daşöz’den, görme engellilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmaları konusunda destek beklediklerini ifade etti.

Vali Halil İbrahim Daşöz de, engelli ve engelli sorunlarının ülkemizin ve ilimizin en konularının başında geldiğini belirterek, “İlimizde Engelliler Konseyi kurmayı düşünüyoruz. Burada hem engelli dernekleri temsil edilecek hem de engelliler ile ilgili görev üstlenmiş kurum ve kuruluş temsilcileri bir çatıda buluşturulacak. Düzenli olarak toplanacaklar ve sorunları masaya yatırıp çalışacaklar. Yasaların onlara sağladığı haklar anlatılacak. Aksayan noktalar tespit edilecek. Birçok kurum bunları takip edecek. Böylece hızlı çözümler üretebilecektir. Tüm engellileri temsil eden bir yer olduğu için engellilerin sahibi olabilecektir” şeklinde konuştu. Ayrıca Vali Daşöz, “Engelli dernekleri kendi aralarında koordinasyon sorunu yaşıyor. Sizlerin de birlikte çalışma kültürünü geliştirmeniz lazım. Aile Danışma Merkezi de düşünebilinir. Toplumdaki duyarlılığı ve farkındalığı artırmamız gerekiyor” dedi. Derneklere maddi yardımda bulunmanın sorunlarını tam olarak çözmeyeceğini ifade eden Vali Daşöz,  engellilerin 251 Bin Dev Öğrenci Proje’si kapsamında öğrenciler aracılığıyla sevgi üzerine şiir ve hikâye kitapları bastırabileceklerini belirterek, “Bu kitapları satın alırız. Bu çalışmalarınızla hem bir işi başarmanın gururunu yaşamış olursunuz hem de derneğinize kazanç sağlamış olursunuz” diye konuştu. Altınokta Körler Derneği Manisa Şube Başkanı Mehmet Ali Kıvrak Vali Daşöz’e, görme engelli bir üyenin yaptığı el yapımı bez bebek takdim etti.