Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Hakkımızda

ALTINOKTA KÖRLER DERNEĞİ MANİSA ŞUBESİ

Şubemiz 2004 yılı Nisan ayında  Arif Zengin başkanlığında kuruluşunu gerçekleştirmiş, kuruluşundan itibaren dernek tüzüğünün vermiş olduğu görevler ve etkinliklere dört elle sarılmıştır.

Bugüne dek İş-Kur ve halk eğitim destekli iki proje yapmış, 60 civarında üyemize, bilgisayar sertifikası kazandırmıştır. Ayrıca Halk eğitim ile işbirliği halinde kabartma yazı ve saz öğrenimi kursu açmış, burada da yine 10’ar kişi olmak üzere 20 üyemiz sertifika almıştır. İkinci olarak yine İş-Kur destekli masörlük eğitimi projesi hazırlanmış ve bu projemiz kabul edilmiştir.

Masörlük eğitimi projesine katılan kursiyerlerimize kursun sonunda sertifikaları verildi bu sertifikalar ile özel hastaneler ve oteller başta olmak üzre çeşitli kuruluşlarda masör olarak iş başlamışlardır. Bugüne kadar özel iş yerleriyle görüşülerek, 15 arkadaşımızın istihdamına katkı sunulmuştur. Bunların yanı sıra engellilerle ilgili bilinç yaratma, kamuoyu oluşturma ve engelliler için hak temelli çalışmalar ekseninde basın açıklamaları, panel, konferans gibi eylem ve etkinlikler gerçekleştirilmiş radyo ve televizyon programları yapılmıştır.

Şu anda kayıtlı üye sayımız 230 olup, ciddi bir artış eğilimi göstermektedir. Manisa gibi kapalı bir bölgede olmamıza rağmen, sivil toplum örgütleriyle ilişkilerimiz ve karşılıklı destekleşmelerimiz oldukça iyidir. Ancak bürokrasi ayağında ciddi sıkıntılar yaşamaktayız. Bunun sebebi de kırılamayan ön yargılardır. Bu konu üzerinde özel çalışmalar yapılması planlanmıştır. Ekonomik olarak gelirlerimizi sosyal etkinliklerden ve hak etmiş olduğumuz projelerden sağlamaktayız. Konser, kermes gibi tanıtım etkinlikleri de faaliyet alanlarımız içinde öncelikli sıralardadır. Üyelerimizin genelinin ilçelerden ve köylerden olması merkezde yaşayanların ise çoğunun vardiyalı olarak çalışıyor olması nedeniyle üyelere yönelik faaliyetlerde sıkıntı yaşanmaktadır. Buna rağmen nadir de olsa deniz gezisi, piknik, üyelere yönelik çay gibi etkinlikler sürdürülmeye çalışılmaktadır. Şu anda büro olarak kullandığımız mekan kiralıktır. Ancak hiçbir kuruma ve kişiye borcumuz bulunmamaktadır.

Mehmet Ali Kıvrak başkanlığındaki yönetim kurulumuz, Arif Zengin, Bahri Lekesiz, Ayşe Gövenç, Nurcan Dereli ve Serhat Kayın ile birlikte, kurulduğu günden bugüne kadar ilk günkü azim ve gayretle genelde engellilerin, özelde ise görme engellilerin hak ve çıkarlarını korumak üzere,  çalışmalarını sürdürmektedir.

Yönetim Kurulu adına Şube başkanı

Mehmet Ali Kıvrak

Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.

Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
MANISA'da 5 Günlük Hava Tahmini
Köşe Yazılarımız

Anadolu’nun mucizesi 2

tüm yazıları için tıklayın...

ANADOLU’NUN MUCİZESİ

tüm yazıları için tıklayın...

Klişe de Olsa Doğru Doğrudur

tüm yazıları için tıklayın...

Görme Engellilerin Sosyal Hayattaki So..

tüm yazıları için tıklayın...

Önce Devlet Sonra Dernek Meselesi

tüm yazıları için tıklayın...
Anket
Altınokta Körler Derneğinin Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Yeterli
Yetersiz
Kötü
İdare eder
Normal
Son Yorumlar